Hasiči Silůvky


Historie sboru

Velmi časté požáry na konci 19. století v naší obci, které napáchaly značné škody zejména na majetku, měly za následek založení hasičského sboru. Dne 15. února 1897 obecní hlásný vybubnoval a již následujícího dne ve 14. hodin se v místním hostinci  konala veřejná schůze, kterou zahájil místní starosta Jan Fráňa z domu č. 21. Uvítal všechny přítomné a předal slovo Rudolfu Tichému, který mluvil o nutnosti založit v obci Silůvky hasičský sbor. Tento návrh byl přijat a ještě téhož dne byl hasičský sbor založen. V tento okamžik sbor sdružoval 50 členů činných a 19 přispívajících.

V roce 2007 oslavil 110 let od svého založení.

 

Fotografie z období přelomu 19.a 20. století - prvních let činnosti SDH Silůvky

 

Do vedení sboru byli zvoleni - Jan Fráňa (starosta obce), František Záděra, Václav Slavík a Václav Záděra - všichni rolníci, neboť hlavně oni měli zájem na tom, aby co nejvíce byl chráněn jejich majetek.

 

 

Hodnostáři hasičského sboru byli dne 1. dubna 1897 zvoleni:

Jednatel

Rudolf Tichý

 

Josef Škorpík st.

č.46

Josef Škorpík ml.

č.46

František Pípal

č.53

Antonín Záděra

č. 18

Náčelník Podnáčelník

první četař u lezců druhý četař u stříkačky

třetí četař u hadic čtvrtý četař u vody

František Beránek č. 57 Jan Mikulášek ml. č. 6

Již 19. dubna 1897 provedl hasičský sbor první veřejné cvičenÍ. Od roku 1904 byly ustanoveny pravidelné žňové hlídky.

Jelikož obecní kůlna, kde byly uskladněny hasičské potřeby nevyhovovala, požádal sbor obecní zastupitelstvo o výstavbu nového hasičského skladiště. Tento návrh byl dne 10. června 1909 schválen a bylo vybráno místo "Na kovárně" (parcela č. 1426 a 1427, majetek Františka Záděry č. 24 a Jana Záděry č. 59; parcely byly vykoupeny za 200,- Kč pro každého). 5. června 1911 bylo se stavbou započato a téhož roku byla stavba dokončena. Socha sv. Floriána pochází z Brna od sochaře Antonína Molíka. Stála tehdy 63,- Kč. Svěcení proběhlo 9. června 1912, které provedl místní farář Josef Hodovský.

 

 
 

Slavnostní svěcení nového hasičského skladiště 9.6.1912 velebným panem Josefem Hodovským

 

Touto stavbou se hasičský sbor zadlužil a aby dluh umořil, pořádal taneční zábavy, plesy, veřejná cvičení a v zimním období hrával divadlo.

Neblahý dopad na hasičský sbor měla 1. světová válka, která zuřila v letech 1914-1918. Na frontu bylo povoláno mnoho členů. Když válka skončila, tak hasičský sbor tuto událost jakož i vznik první Československé republiky oslavil mohutným průvodem za účasti všech občanů 7. listopadu 1918.

 

 

Léta běžela, 2. července 1922 se konaly oslavy 25. výročí trvání hasičského sboru. Jenom 13 členů z původních 50 se dočkalo tohoto jubilea. Jubilanti byli vyznamenáni diplomy a bylo jim popřáno dlouhé žití a hojnost zdraví do další činnosti.

 

 

Od doby svého založení do roku 1937 (40. výročí vzniku hasičského sboru), místní hasiči zasahovali u 39 různých požárů. Z toho 20 jich bylo v naší obci. Byly to zásahy u Jakuba Kubíka č. 17, Josefa Konečného č. 72, Františka Dobrovodského č. 33, u Ptáčků Č. 49 a dalších. Jednalo se o požáry stodol, chlívků, včelína, stohů slámy, zasahovalo se také u lesních požárů apod. Voda se čerpala z místních studní.

 

 

Slavnost 35. výročí se konala 22. května 1932 v sále Tomáše Škorpíka (hospoda Č. 39). Byla zahájena valnou hromadou za přítomnosti obecního zastupitelstva a dalších hostů. Byli vyznamenáni zasloužilí členové a odpoledne pokračovala slavnost na návsi. Bylo krásné počasí. Novou techniku předvedla firma Hrček & Neugebauer.

 

 

V roce 1933 byl zvolen nový výbor:

starosta

Matěj Fráňa

náčelník

Ondřej Hron

jednatel

Stanislav Zoufalý

vzdělavatel

František Stehlík

pokladník

Emanuel Zoufalý

 

Tento nový výbor schválil zakoupení nové stříkačky a příslušenství, což bylo také realizováno. Nová stříkačka zn. Hrček se osvědčila při čerpání vody ze sklepů při povodni, která v naší obci byla 1. srpna 1934.

40. výročí založení sboru, psal se rok 1937, bylo ve znamení stavebních úprava proměn. K hasičskému skladišti byla přistavěna místnost pro požární techniku, místnost pro nově zřízenou civilní obranu a místnost pro konání schůzí - klubovna. Budova byla opatřena novým nápisem "Hasičský dům". Slavnost 40. výročí byla pořádána 6. července 1937 v sále Lidového domu - Orlovně v 10 hodin dopoledne - započetí valnou hromadou. Odpoledne byl průvod obcí, následovalo veřejné cvičení na hřišti Pod Lipami a večer byla taneční zábava v sále Orlovny. Následující činnost byla poznamenána 2. světovou válkou, v místnosti klubovny byla zřízena poradna pro matky s dětmi a knihovna. Pronájem činil 150,- Kč za rok. Kjistému oživení a následnému útlumu dochází po válce. Psal se rok 1947 - rok 50. výročí založení sboru. Postupným vymíráním zakládajících členů, ko1ektivizací zemědělců v obci chybí elán, nadšení a motivace, která byla zakládajícím členům tak vlastní. I přesto bylo nutné zasahovat. Příležitostí bylo hned několik. Jednalo se o požáry u Pikolů č. 42 - blesk zapálil rodinný dům, u Jakšů Č. 51 a Tomáše Pípala Č. 52 - hořela stodola, u Nešpůrků č. 19 ­hořel dům, Pípa1ům Č. 53 - hořel stoh slámy na Nivách a další.

 

 

Hasičský dům v padesátých letech sloužil také jako úřadovna MNV. Není proto divu, že se oslavy 60. výročí založení hasičského sboru v roce 1957 nekonaly, proběhla jen vzpomínka mezi jeho členy.

V té době ještě žil zakládající člen p. Josef Škorpík z č. 17 a ve svých 87 letech byl živou kronikou (i legendou) sboru.

 

 

70. a 80. výročí založení neproběhlo vůbec.

Přišel rok 1987 a s ním 90. výročí. Oslavy proběhly na hřišti Pod Lipami, o zpestření se postaraly sbory ze Silůvek a Ořechova, byl předveden požární útok, byla zde ukázka staré techniky, byla předvedena technika poplatná té době. I tentokrát bylo pěkné a příznivé počasí, účastnilo se poměrně hodně místních občanů, nechyběli ani příznivci z okolních obcí.

 

 

SDH Silůvky měl i dívčí  družstvo

 

Aktivita požárního sboru postupem času stagnovala. Oslavy 100. výročí založení v devadesátých letech neproběhly, činnost se opět obnovila v prosinci 2005.

Mnoho se od založení hasičského sboru změnilo. Místo nízkých chaloupek krytých doškovou střechou stojí dnes nové domy kryté pálenou krytinou a nehořlavými stropy. Také půdy -jsou většinou prázdné. Nejsou stodoly plné slámy, nejsou chlévy s dřevěnými stropy, nejsou stohy slámy, nejezdí lokomotivy, od jejichž jisker hořela tráva kolem tratě a hořely lány obilí v blízkosti tratě. To však nemůže být důvod pro to, aby dobrovolní hasiči v obci neexistovali.

 

Ohlédneme-li se zpět, co vše hasičský sbor během svého trvání vykonal, musíme jeho práci ocenit. Vždy chránil majetek občanů, ale také přispěl konáním veřejných cvičení, zábavou i účastí na oslavách zrodu republiky ke zpestření života naší obce.

 

Současní hasiči pracují ve zcela odlišných podmínkách. Spíše zasahují při záplavách a záchraně lidských životů. 

Zasahovat nově a efektivně o to se právě teď snažíme. K tomu je nutné mít nové, lepší a modernější zázemÍ. Že pro to děláme vše, co je v našich silách je zřejmé.

Oprava hasičky v roce 2007
 

Z gruntu jsme opravili náš hasičský dům. Byla zrekonstruována klubovna, vybudováno sociální zařízení, opravena střecha. Snažíme se o to, abychom měli co nejvíce příznivců jakož i nových členů, kteří by v budoucnu mohli pokračovat v tradici, která se zrodila před 110 lety.

 

 
 

Nově opravený hasičský dům červen 2007

   Naše zásahové vozidlo
 

Ohnivý kohout nikdy nespí, vždy je připraven ukázat svoji tvář. My musíme být bdělí a ostražití. To je naše krédo a poslání.

Minulost ale ukázala, že bez hasičů se neobejde žádná doba. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Toto bychom si měli uvědomovat všichni a právě teď. Příště by mohlo být pozdě.

Pro rychlý zásah zejména v obci byla zřízena zásahová jednotka v síle 9 mužů, všichni jsou členové místního hasičského sboru. Její výbavu, výstroj a výzbroj zajistila Obec Silůvky za nemalých finančních prostředků z rozpočtu obce. Vedla ho k tomu zákonná povinnost i přízeň některých zastupitelů, za což zaslouží dík.