Hasiči Silůvky

Pavel Dvořák

Martin Světlík

Ukázka vybavení JSDH Silůvky a nácvik evakuace ZŠ Silůvky

Dne 16.10.2013 zazněl na ZŠ cvičný signál  "HOŘÍ" a proběhla evakuace žáků základní školy a mateřské školy ven z budovy. Před budovou školy byla provedena ukázka vybavenosti JSDH Silůvky, děti si prohlédly zásahové vozidlo a byly seznámeny s jednotlivými druhy vybavení tohoto vozidla. ruční hasící přístroje, lékarnička, hydrant, hadice a motorová pila. Po té následovala prohlídka Hasičského domu, kde je uloženo zbylé vybavení jednotky. Z řad mladých hasičů jim Vojtěch Capyk a Mariana Kisoová předvedli své dovednosti ze štafety. Na závěr si děti vyzkoušely spuštění vodních hasicích přístrojů a jednoho práškového. Dětem se ukázky velice líbily.

Povodně - Protivín a Putim 6.-7.6.2013

Ve čtvrtek 6.6.2013 jsme odjeli s humanitární pomocí do povodní postižených oblastí Jižních Čech. První zastávka byla obec Protivín, kde jsme rozdali část sbírky a pomohli jsme odčerpat cca 8 sklepů rodinných domů. Druhý den jsme se vydali do obce Putim, která byla vzdálená 10km. Zde jsme odevzdali zbytek sbírky na Obecním úřadu Putim, pomohli jsme vynášet věci ze zatopených domů.

Starosta obce Protivín poslal děkovný dopis za pomoc při povodních

Železný kačer III.ročník

Již po třetí se zúčastnili naši zástupci TFA soutěže "Železný kačer 2013" v Mělčanech.

Radim Kominacký získal v seniorské kategorii krásné 3.místo, když porazil Jaromíra Fráňu o 0,1s. Jarek vybojoval bramborovou medaily.

Železný kačer II.ročník 28.4.2012

V Mělčanech za krásného počasí, proběhl II.ročník výkonostní soutěže "Železný kačer". Novinkou letos bylo rozdělení soutěžících do dvou kategorii a to do 40.let a nad 40.let - což bylo ze strany starších účastníků přijato velice kladně.

Za Silůvky se soutěže zúčastnil pouze Jaromír Fráňa, ve své katagorii - Oldboys - obsadil krásné 2.místo.

Video zde.

Vítězství obhájel i letos Zdeněk Putna z Mělčan.

Železný kačer 4.6.2011

Dne 4.6.2011 se členové JSDH Silůvky zúčastnili soutěže 1.ročníku Železný kačer Mělčany.

Při této soutěži musí závodník v zásahovém obleku s dýchacím přístrojem na zádech proběhnout trať a plnit jednotlivé úkony. Po startu natáhnout 2ks prázdných hadic "B", přenést 2ks kanystru naplněných 20l vody, dále prolézt tunelem, zajistit se karabinou na mostku a z hloubky 5m vytáhnout na laně 20l kanystr s vodou, odjistit a dále byla přeprava 80kg figuríny na vzdálenost 15 kroků, následoval hamr box-údery palice přesunout závaží po dráze, dále natažení 20m hadice "C", která ovšem byla natlakována vodou a cílová rovinka 20m. Totu extrémě náročnou trať ještě umocnilo sluníčko. Po doběhu byly všichni účastníci totálně vyčerpaní, ale všichni splnili. Nejlepší z nich tuto trať absolvoval s časem 81,03s Zdeněk Putna z Mělčan. Za Silůvky bojovali Jarek Fráňa (čas 98,97s-12.místo) a Radim Kominacký (čas 106,97s-16.místo) z 23 soutěžících. Na závěr malá perlička, naše dvě želízka byly 2 a 3 nejstarší soutěžící.

Radim video zde

Jarek video zde

Vážení spoluobčané,

po pěti letech fungování JSDH nám možnosti napsat pár řádek. Jednotka obce má 9 členů, finančně ji zajišťuje obec Silůvky a z části krajský HZS JMK. Vybavení je dosti nákladné, tak se toto vybavení nakupuje postupně. Po bývalé jednotce toho příliš nezůstalo. Jednotka obce je samostatný subjekt.

Mnoho občanů ze Silůvek doposud nebylo informováno o této možnosti využití, kontaktovat nás můžete v případě nouze (ne však zneužívat) přes: starostu obce, velitele jednotky nebo kteréhokoliv člena jednotky. V případě neznalosti kontaktů pak přes 150 nebo 112, kdy je možné volat i bez kreditu.

Další možností jak přivolat pomoc je pomocí sirén. Tyto sirény jsou v obci dvě a to na budově Obecního úřadu a Hasičském domě, tlačítka jsou chráněná sklíčky.

Postup pro vyhlášení poplachu je: 30s. houkání, pauza asi 20s., 30s. houkání. Kdo vyhlásí poplach tímto způsobem čeká na příchod jednotky.

Jednotka k 1.1.2011 je vybavena třemi čerpadly (dvě kalová a jedno plovoucí), dva ks halogenových světel a motorovou pilou se 4 proškolenými pilaři – Radim Kominacký, Pavel Dvořák, Jan Hlavoň, Jaromír Fráňa. Slíbený je i záložní zdroj elektriky, tzv. elektrocentrála, abychom nebyli závislý na rozvodné síti, což se potvrdilo v srpnu 2009, kdy do druhého dne nešel el.proud.

Členové jednotky:

Radim Kominacký, Rostislav Cesar, Rostislav Cesar ml., Jaromír Fráňa, Pavel Dvořák, Jan Hlavoň, Jaroslav Kučera, Petr Capyk a náhradník Zdeněk Prax.

Závěrem bych chtěl poprosit všechny motoristy, aby neparkovali na veřejných komunikacích. Týká se to zejména ulice „Pod Lipami“ a „ Prachatičky“. Za účelem parkování byly vybudovány garáže, které mnozí nepoužívají.

Složky IZS nemohou čekat na to, až jím někdo uvolní cestu.

Radim Kominacký